„Naktinio matymo prietaisai“ yra bendrinis optoelektrinių prietaisų grupės pavadinimas, apimantis specialiosios paskirties įrenginius, leidžiančius naudotojui matyti platesniame nei mūsų akims įprastame spektre. Dažniausiai tokių prietaisų praktinis panaudojimas yra skirtas pagerinti matomumą esant blogoms matomumo sąlygoms, kai natūralūs fiziologiniai žmogaus regos gebėjimai jau nėra nepakankami. Naktinio matymo prietaisai plačiai naudojami karyboje, objektų apsaugai, gelbėjimo operacijose, medžioklėje ir pramonėje. Juos svarbu turėti, norint užtikrinti gerą matomumą ir vertinti mus supančią aplinką nepriklausomai nuo oro, paros laiko ar apšvietimo sąlygų.
Paskutinius kelis dešimtmečius naktinio matymo prietaisai tampa vis dažniau ir dažniau sutinkami ne tik profesionalų (karių, gelbėtojų ar sunkiosios pramonės specialistų) rankose, bet ir tarp žmonių, kurie juos integruoja į savo laisvalaikį arba kasdienius užsiėmimus. Laukinės gamtos stebėtojai, medžiotojai, Šaulių Sąjungos nariai – tai tik nedidelė dalis žmonių, kurie pastaruoju metu pradėjo įtraukti naktinio matymo prietaisus į savo kasdienį gyvenimą.
Kaip naktinio matymo prietaisai veikia?
Naktinio matymo prietaisų veikimas skiriasi tarp konkrečių tokių prietaisų grupių, ir jie įprastai yra klasifikuojami kaip termovizoriniai naktinio matymo prietaisai, cheminiai (organiniai) naktinio matymo prietaisai ir skaitmeniniai naktinio matymo prietaisai. Termovizoriniai naktinio matymo prietaisai savyje turi jutiklį, kuris matuoja aplinkoje esančių objektų skleidžiamą šilumą (infraraudonųjų spindulių radiaciją). Kitaip tariant, jie fiksuoja ir perteikia mus supančią aplinką kitokiu spektru nei tai, ką matome plika akimi. Tuo tarpu cheminiai ir skaitmeniniai naktinio matymo prietaisai paprasčiausiai yra labai jautrūs žmogaus akiai matomai šviesai ir sustiprina (cheminiu arba skaitmeniniu būdu) kiekvieną šviesos fotoną, pateikdami jį daug ryškesnį, nei jis yra matomas plika akimi. Pažangiausi InfiRay prietaisai, pavyzdžiui, Gemini GH50R žiūronai – univeralus multispektrinis prietaisas, leidžiantis stebėti aplinką ar laukinius žvėris tiek termovizorinio, tiek skaitmeninio naktinio matymo veikimo režimo pagalba.
Kurį pasirinkti: termovizinį ar skaitmeninį naktinio matymo prietaisą?
Naktinio matymo prietaiso pasirinkimas priklauso nuo individualių kiekvieno vartotojo ar vartotojų grupės poreikių. Per pastaruosius kelis metus civilinėje rinkoje esantys prietaisai sparčiai tobulėja (karyboje naudojami prietaisai technologiškai dažnai yra bent pora žingsnių priekyje), termovizoriai savo efektyvumu pralenkė cheminius naktinio matymo prietaisus tuo, kiek detaliai ir tiksliai gali perteikti vaizdą visiškoje tamsoje. Renkantis tarp šių dviejų technologijų neišvengiamai atsiranda diskusija apie subtilius kiekvienos iš lyginamų technologijų privalumus ir trūkumus, šią temą planuojame aptarti išsamiai netrukus. Kalbant apie skaitmeninį naktinį matymą (dažniausiai su CMOS tipo jutikliu), jis atsilieka šioje konkurencijoje ir dėl technologinių apribojimų po truputi tampa iš esmės pasenęs.
Kita vertus, vidutinės klasės termovizoriai ar cheminiai naktinio matymo prietaisai kainuoja nuo 2500 iki 6000 Eur, tuo tarpu skaitmeniniai naktinio matymo prietaisai yra žymiai patrauklesni savo kaina, kurios svyruoja tarp 800 ir 1700 Eur.
Naktinio matymo prietaisai, tiek termoviziniai, tiek skaitmeniniai naktinio matymo prietaisai, yra išskirtinai svarbūs medžiotojams ir laukinės gamtos stebėtojams. Remiantis savo individualiais poreikiais, medžiotojai gali pasirinkti vieną iš šių prietaisų ar net abu, siekdami pasiekti geriausius rezultatus.
Kurį prietaisą pasirinkti? InfiRay vadybininkai (kontaktai čia<<<) visada jums padės išsirinkti prietaisą, kuris atitiks jūsų poreikius, užtikrindami aukščiausią kokybę ir puikius rezultatus.