Termovizinis-vaizdas-stirninas-InfiRay-FH35R

Stirninų medžioklės ypatumai

Kur ieškoti stirninų?

Stirninai yra pakankamai sėslūs gyvūnai ir metų metus gyvena toje pačioje teritorijoje. Tai ypač būdinga subrendusiems stirninams. Jaunesni stirninai dažniau klajoja po teritoriją ir ieško dar neužimtų plotų. Apie stirninų gyvenamąsias vietas galima sužinoti iš patyrusių medžiotojų, jie visada “kišenėje” turi po vieną-kitą istoriją apie šiuos gyvūnus. Taip pat stirninai dažnai apsilanko jų viliojimo vietose. Pavasario pabaigoje ir vasarą stirninus galima dažniau sutikti ne pačiame miške, bet pamiškėse, miško pievelėse, atsinaujinančiose kirtavietėse. Ar teritorijoje gyvena stirninai galima pasakyti iš jų veiklos žymių. Jie žymi savo užimtas teritorijas ragais mitrindami žieves nuo medžių ir krūmų. Tai ypatingai matosi ant  alksnių, karklų, pušaičių ar maumedžių. Prie šių aprintų medžių galima rasti kanopomis iškastą žemę.

 

Stirninų medžioklės būdai

Lietuvoje stirninus leidžiama medžioti keliais būdais: tykojant, sėlinant ir visą tai papildant viliojimu. Tačiau svarbu nepamiršti, kad vilioti stirninus galima tik per jų rują. Medžiotojai dalinasi, jog geriausias tam laikas – liepos pabaiga – rugpjūčio vidurys, ir pataria stebėti stirninų elgesį plotuose. Medžioklė sėlinant yra labai įdomi, tačiau tam reikia ypatingai gerai žinoti medžioklės plotus ir sugebėti greitai įvertinti stirnino būklę. Dažniausiai yra pasirenkamas tykojimo būdas iš įvairių medžiotojų bokštelių ar esant ant žemės. Tam yra naudojamos įvairios slėptuvės, specialiai suręstos (šakos, karčiai) ir natūralios miško priedangos (krūmai, medžiai, akmenys, reljefo nelygumai).

 

Stirnino amžiaus nustatymas

Metinis stirninas

Tai metų amžiaus stirniukas, kuriam užauga pirmieji ragai, neturintys rožių. Jų galva yra maža, šiek tiek apvali, atrodo vaikiškai. Tokio amžiaus stirninams būdingas vienspalvis snukis, tamsios spalvos. Aplink nosį yra siauras ir šviesus pusmėnulis. Kaklas nuolat pakeltas. Kojos plonos ir ilgos. Būdingas vaikiškai smalsus elgesys. 

Dviejų metų stirninas

Šio amžiaus stirninų galvos atrodo stipresnės, nebėra tokios apvalios. Kaklas jau stambesnis ir stipresnis, o galva vis dar laikoma pakelta. Kūnas atrodo tvirtesnis. Tokie stirninai elgiasi drąsiau, iš slėptuvių išeina anksčiau. Jų snukiams būdingas ryškiai baltos spalvos baltas pusmėnulis aplink nosį, o bendra snukio spalva vis dar tamsi ir labai ryški.

3-4 metų stirninas

Tokio amžiaus stirninams nebėra būdingas toks ryškus baltas pusmėnulis aplink snukį, jis yra papilkėjęs ir tęsiasi iki pat akių. Aiškiai matoma ragų masė viršuje. Šiems stirninams būdingas daug agresyvesnis elgesys, didžiavimasis savo ragais, teritorijos žymėjimas, jie tampa jautresni trikdymui. Sutrikdytas stirninas trypia žemę kojomis, taip gąsdindamas savo priešininką. Galvą jie laiko jau šiek tiek nuleidę.

stirninai 1

Tam, kad geriau įvertinti stirnino amžių, rekomenduojama atidžiai apžiūrėti gyvūną, prieš jį medžiojant. Tai padaryti galima su gerą objektyvą ir artinimą turinčiu termovizoriumi. Rekomenduojame naudoti šiuos prietaisus: 

Termovizinis-vaizdas-stirninas-InfiRay-FH35R
Kadras nufotografuotas termovizoriumi InfiRay Finder FH35R

Kaip žinoti, stirninas medžiojamas, ar ne?

Lietuvoje stirninai yra medžiojami laikantis „Elninių žvėrių atrankinės medžioklės nuostatų” reikalavimais. (https://mkvarene.lt/images/Selekcija/Elniniu-zveriu-atrankines-medziokles-nuostatai.pdf)

Medžiotini stirninai yra laikomi ligoti, traumuoti, silpnai arba nenormaliai besivystantys, pasiekę trofėjinę brandą arba pasenę. Jie yra skirstomi į atrankinius, brandžius ir elitinius brandžius. 

Atrankiniai arba selekciniai stirninai – tai tokie žvėrys, kurie yra dar nepasiekę trofėjinės brandos, savo amžiaus klasėje yra mažesnio svorio arba turi smulkesnius nei įprastai ragus. Taip pat į šią grupę priskiriami ligoti arba traumuoti žvėrys. Dažniausiai šiuos gyvūnus rekomenduojama sumedžioti iki jų rujos pradžios (liepos mėn. pradžios/ vidurio). Taip neleisdami jiems perduoti savo genų geriname ir visą populiacijos būklę. 

Brandūs stirninai – tai tokie žvėrys, kurie turi didelius ragus, yra gerai išsivystę ir pasiekę trofėjinę brandą. Jų rekomenduojame dairytis sezono pabaigoje, kuomet geri genai yra jau perduoti ateinančiai kartai. 

Pasenę stirninai – septynerių su pusę metų ir vyresni. Šiems stirninams būdingi netaisyklingi ragai, jų deformacijos ir degradacijos.

InfiRay-FL35R

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy